pine beach overlay image

Apollon Tapınağı - Side Antik Kenti

Anasayfa / Deneyimler / Apollon Tapınağı - Side Antik Kenti
Apollon Tapınağı - Side Antik Kenti

Side, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olup sahil kesimi üzerine kurulmuş 350-400 metre genişliğinde bir yarımadadır. İl merkezine 75 km uzaklıktadır.  Bulunduğu Pamfilya bölgesinin en önemli liman kentiydi.

Side adı Anadolu dilinde ‘’nar’’ anlamına gelmektedir. Bu bilgi bulunan bazı yazıtlara göre Side tarihinin Hititlere kadar uzanmaktadır. Bazı kaynaklara göre de MÖ VII. Yüzyıldan önce kurulmuş ve zamanla birçok medeniyetin egemenliği altında kalmıştır. MÖ 188 Yılında yapılan Apameia Barışı’na göre Pamfilya ve Side Bergama krallığına verilmiştir. Buna karşın Side kısa sürede bağımsızlığına kavuşmuş ve en parlak dönemlerinden birini yaşamıştır. Side, Doğu Akdeniz’de önemli bir kültür merkezi olmuştur. Daha sonraları korsan istilası altında kalmıştır. Romalı Konsül Publius Servilius’un korsanları temizlemesi üzerine bölge artık Roma İmparatorluğuna bağlanmış ve bu dönemde özellikle köle ticaretiyle Side, en parlak dönemlerinden birini yaşamıştır.  V. Ve VI. Yüzyllarda üçüncü ve son parlak dönemlerini yaşayan Side, Doğu Pamfilya Metropolitliği’nin başkenti olmuştur.

Daha sonra Arap akınıyla zayıf düşen kentten Bizans İmparatoru Konstansinos Porfirogennetos ‘’De Thematibus’’ adlı eserinde korsanlar yuvası olarak bahsetmiştir. Arap Coğrafyacısı İdrisi ise Side’den ‘’Yanık Antalya’’ olarak bahsetmiştir. Ticaret ve liman kenti olarak tanınan Side kalıntısı üzerinde Giritli göçmenler tarafından Selimiye köyü kurulmuştur. Başka bir köyle de birleşerek belediye statüsü almıştır. XV. Yüzyılda kesin olarak Türk topraklarına katılmış ancak Osmanlı ve Selçuklular Side’de oturmadıklarından onlara ait pek fazla esere rastlanmaz.

Tarihin birçok zenginliği arasında yapı ve planı açısından Anadolu’da tek olan Side Antik tiyatrosu, 17 bin kişilik kapasitesiyle de Side Antik Kenti’nin önemli bir parçası olmuştur.

Deneyimler

Aspendos

The Land of Legends

Kaleiçi

Kurşunlu Şelalesi

Damlataş Mağarası

Terra City Alışveriş Merkezi

Uçansu Şelalesi